Rotary shaft seal OA-56X80X8-NBR
Part number : OA-56X80X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-56X80X8-NBR  has an inner diameter of 56 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30208 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30208
Bearing inner race - IR50-60-28 GEN
BEARING INNER RACE IR50-60-28
Sealing washer - RDL-12X16X1.50-CU GEN
SEALING WASHER RDL-12X16X1.50-CU
  • INSIDE DIAMETER
    56  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • WEIGHT
    35  G
Description