Rotary shaft seal OA-55X90X13-NBR
Part number : OA-55X90X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-55X90X13-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP6050-P20 GEN
PAP BUSH PAP6050-P20
Rotary shaft seal - OAS-35X72X12-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X72X12-FPM
Tapered roller bearing - 32207-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32207-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    60  G
  • PACKAGING
    1
Description