Rotary shaft seal OA-48X72X12-FPM
Part number : OA-48X72X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-48X72X12-FPM  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  5 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-35 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-35
Tapered roller bearing - 30215 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30215
Rotary shaft seal - OAS-35X50X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X50X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description