Rotary shaft seal OA-40X80X13-NBR
Part number : OA-40X80X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X80X13-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6208-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-2RS
Rotary shaft seal - DB-54X90X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DB-54X90X13-NBR
Lock washer - W09-SKF SKF
LOCK WASHER W09-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    59  G
  • PACKAGING
    1
Description