Rotary shaft seal OA-28X40X5-NBR
Part number : OA-28X40X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-28X40X5-NBR  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  41 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RSH-SKF
Rotary shaft seal - OAS-28X40X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X40X5-NBR
Thrust washer - AS3047 GEN
THRUST WASHER AS3047
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description