Rotary shaft seal OA-140X160X15-NBR
Part number : OA-140X160X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-140X160X15-NBR  has an inner diameter of 140 mm, an outer diameter of 160 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  3 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-138X160X15-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-138X160X15-NBR
Tapered roller bearing - 30218-J2-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 30218-J2-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    140  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    160  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • WEIGHT
    133  G
Description