Rotary shaft seal CK-43X54X11-NBR
Part number : CK-43X54X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CK-43X54X11-NBR  has an inner diameter of 43 mm, an outer diameter of 54 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (11 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RSH-SKF
Thrust washer - AS3047 GEN
THRUST WASHER AS3047
Rotary shaft seal - OAS-43X54X11-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-43X54X11-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    43  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    54  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CK
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description