Rotary shaft seal CK-37X50X11-NBR
Part number : CK-37X50X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CK-37X50X11-NBR  has an inner diameter of 37 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (14 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2RSH-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-50 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-50
2 2
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    37  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CK
  • WEIGHT
    21  G
  • PACKAGING
    1
Description