Rotary shaft seal CD-9X16X3-NBR
Part number : CD-9X16X3-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-9X16X3-NBR  has an inner diameter of 9 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (about 1 hour ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-18X30X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-18X30X7-NBR
Deep groove ball bearing - 609-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 609-2RS
External circlip - CIRCLIP-EXT-17 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-17
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    9  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description