Rotary shaft seal CD-60X68X5-NBR
Part number : CD-60X68X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-60X68X5-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK6032 GEN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK6032
Ball - BA-4.76-ACIER GEN
BALL BA-4.76-ACIER
Rotary shaft seal - CD-60X72X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CD-60X72X4-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description