Rotary shaft seal CD-40X47X5-NBR
Part number : CD-40X47X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-40X47X5-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2RSH-SKF
Lock washer - MB8-SKF SKF
LOCK WASHER MB8-SKF
Rotary shaft seal - BD-40X47X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BD-40X47X4-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description