Rotary shaft seal CD-40X47X4-NBR-NAK
Part number : CD-40X47X4-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-40X47X4-NBR-NAK  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6005-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6005-2RSH-SKF
Thrust washer - AS3047 GEN
THRUST WASHER AS3047
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description