Rotary shaft seal CD-16X22X4-NBR
Part number : CD-16X22X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-16X22X4-NBR  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK1616 GEN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK1616
Rotary shaft seal - OAS-16X22X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-16X22X4-NBR
Thrust washer - GS1226-IKO IKO
THRUST WASHER GS1226-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description