Rotary shaft seal BD-60X75X5-NBR
Part number : BD-60X75X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BD-60X75X5-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 75 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - DAC40750037 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING DAC40750037
O-Ring seal - OR-78X5.50-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-78X5.50-NBR70
Thrust washer - AS6085 GEN
THRUST WASHER AS6085
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BD
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
Description