Rotary shaft seal BD-45X50X3-NBR
Part number : BD-45X50X3-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BD-45X50X3-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-ZZ
O-Ring seal - OR-34X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-34X3-NBR70
PAP bush - PAP4550-P10 GEN
PAP BUSH PAP4550-P10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BD
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description