Rotary shaft seal BC-80X105X13-NBR
Part number : BC-80X105X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-80X105X13-NBR  has an inner diameter of 80 mm, an outer diameter of 105 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6213-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6213-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-50 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-50
Rotary shaft seal - BB-55X85X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-55X85X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    80  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    105  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    73  G
  • PACKAGING
    1
Description