Rotary shaft seal BC-42X62X7-NBR-NAK
Part number : BC-42X62X7-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-42X62X7-NBR-NAK  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-42X62X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42X62X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description