Rotary shaft seal BC-41X65.400X12.700-NBR
Part number : BC-41X65.400X12.700-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-41X65.400X12.700-NBR  has an inner diameter of 41 mm, an outer diameter of 65.4 mm and a thickness of 12.7 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Other bearing - DB68126-JTEKT JTEKT
OTHER BEARING DB68126-JTEKT
Rotary shaft seal - BB-38X52X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-38X52X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    41  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65.4  MM
  • THICKNESS
    12.7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description