Rotary shaft seal BC-41X53X7-NBR
Part number : BC-41X53X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-41X53X7-NBR  has an inner diameter of 41 mm, an outer diameter of 53 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61800-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61800-2RS
Rotary shaft seal - OAS-41X53X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-41X53X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    41  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    53  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
Description