Rotary shaft seal BC-25X32X7-NBR
Part number : BC-25X32X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-25X32X7-NBR  has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 32 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK2016 GEN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK2016
Rotary shaft seal - OAS-35X47X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X47X7-NBR
Bearing inner race - IRT1220-2-IKO IKO
BEARING INNER RACE IRT1220-2-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    32  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description