Rotary shaft seal BB-50X80X8-NBR
Part number : BB-50X80X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-50X80X8-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (about 1 hour ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X80X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X80X8-NBR
Tapered roller bearing - 30211-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30211-TIMKEN
Lock nut - KM7-SKF SKF
LOCK NUT KM7-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    40  G
  • PACKAGING
    1
Description