Rotary shaft seal BB-17X40X7-NBR-NAK
Part number : BB-17X40X7-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-17X40X7-NBR-NAK  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  22 parts in stock (3 days ago )
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-17X28X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-17X28X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6203-2Z-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2Z-C3-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    14  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description