Rotary shaft seal BB-100X118X12-NBR
Part number : BB-100X118X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-100X118X12-NBR  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 118 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2Z-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2Z-SKF
Lock nut - KM07 GEN
LOCK NUT KM07
NILOS seal - 30212-AV-NILOS NILOS
NILOS SEAL 30212-AV-NILOS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    118  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • WEIGHT
    63  G
Description