Rotary shaft seal BB-100X115X9-NBR
Part number : BB-100X115X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-100X115X9-NBR  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 115 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X65X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X65X8-NBR
Tapered roller bearing - 33013 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 33013
Oil filled plain bronze bush - BMS100-120-100 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BMS100-120-100
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    115  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    45  G
  • PACKAGING
    1
Description