Rotary shaft seal ASP-60X80X7-FPM
Part number : ASP-60X80X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-60X80X7-FPM  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-65 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-65
Tapered roller bearing - 33113 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 33113
Rotary shaft seal - ASP-55X70X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL ASP-55X70X8-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    38  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description