Rotary shaft seal ASP-110X140X12-NBR
Part number : ASP-110X140X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-110X140X12-NBR  has an inner diameter of 110 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  9 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X70X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X70X8-FPM
Drawn cup needle roller bearing - HK3020-B-INA INA
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK3020-B-INA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    110  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    117  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description