Pneumatic seal PP-27X200X35-NBR90
Part number : PP-27X200X35-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-27X200X35-NBR90  has an inner diameter of 27 mm, an outer diameter of 200 mm and a thickness of 35 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Wiper seal - RDE-20X30X7-9-NBR90 GEN
WIPER SEAL RDE-20X30X7-9-NBR90
Tapered roller bearing - 30206-M-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30206-M-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    200  MM
  • THICKNESS
    35  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    3000  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description