Pneumatic seal PP-16X50X20.50-NBR90
Part number : PP-16X50X20.50-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-16X50X20.50-NBR90  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 20.5 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Pneumatic seal - PP-16X50X20.50-NBR GEN
PNEUMATIC SEAL PP-16X50X20.50-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    20.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    58  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description