Pneumatic seal CL-50X76X10-NBR90
Part number : CL-50X76X10-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference CL-50X76X10-NBR90  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 76 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-160X10-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-160X10-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    76  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CL
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description