Pneumatic seal CH-50X76X10-NBR90
Part number : CH-50X76X10-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference CH-50X76X10-NBR90  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 76 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  33 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RSH-SKF
Rotary shaft seal - OAS-25X52X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X52X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    76  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CH
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description