Piston seal TP5-70X90X22-NBR90
Part number : TP5-70X90X22-NBR90
GEN
Description
The TP5-70X90X22-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 70 mm, the internal diameter of the cylinder body 90 mm and the thickness available at the base of the groove 22 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
V-Ring seal - VA200-NBR GEN
V-RING SEAL VA200-NBR
V-Belt Wrapped - A87 GEN
V-BELT WRAPPED A87
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    22  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP5
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    70  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description