Piston seal TP10-34X44X7-BR90
Part number : TP10-34X44X7-BR90
GEN
Description
The TP10-34X44X7-BR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 34 mm, the internal diameter of the cylinder body 44 mm and the thickness available at the base of the groove 7 mm. It is manufactured in  BR.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-40X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-40X3-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    34  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    44  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    BR
  • TYPE
    TP10
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description