O-Ring seal OR-157X3-NBR70
Part number : OR-157X3-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-157X3-NBR70 has an inner diameter of 157 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-45-0-0 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-45-0-0
O-Ring seal - OR-145X3-MVQ70 GEN
O-RING SEAL OR-145X3-MVQ70
Roller bearing - 30212A GEN
ROLLER BEARING 30212A
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    157  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    163  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OR
  • HARDNESS
    70  S
  • WEIGHT
    4.26  G
  • PACKAGING
    1
Description