Hydraulic seal UT-50X60X7-PU94
Part number : UT-50X60X7-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UT-50X60X7-PU94  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 7 mm. It is made of PU.
  16 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-8 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-8
Wiper seal - RIA-50X60X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-50X60X7-10-NBR90
Threadlocker - 270-10ML-LOCTITE LOCTITE
THREADLOCKER 270-10ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UT
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description