Hydraulic seal UT-16X24X5-NBR90
Part number : UT-16X24X5-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UT-16X24X5-NBR90  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51100 GEN
THRUST BALL BEARING 51100
PAP bush - PAP1610-P10 GEN
PAP BUSH PAP1610-P10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UT
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description