Hydraulic seal US-70X95X10-PU94
Part number : US-70X95X10-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-70X95X10-PU94  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 95 mm and a thickness of 10 mm. It is made of PU.
  4 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-70X90X18-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-70X90X18-PU94
Deep groove ball bearing - 308-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 308-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    95  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    29  G
  • PACKAGING
    1
Description