Hydraulic seal US-70X80X7-8-NBR90
Part number : US-70X80X7-8-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-70X80X7-8-NBR90  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  48 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - UTS-70X80X7-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UTS-70X80X7-PU94
Thrust roller bearing - T63-TIMKEN TIMKEN
THRUST ROLLER BEARING T63-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
Description