Hydraulic seal US-50X58X8-PU94
Part number : US-50X58X8-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-50X58X8-PU94  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 8 mm. It is made of PU.
  41 parts in stock (2 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2RS
PAP bush - PAP5030-P20 GEN
PAP BUSH PAP5030-P20
Wiper seal - RS-50X58X4-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-50X58X4-7-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    PU
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    6  G
Description