Hydraulic seal US-50.80X63.50X9.52-PU94
Part number : US-50.80X63.50X9.52-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-50.80X63.50X9.52-PU94  has an inner diameter of 50.8 mm, an outer diameter of 63.5 mm and a thickness of 9.52 mm. It is made of PU.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30208-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 30208-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-75 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-75
Wiper seal - RS-50.80X63.50X6.40-9.52-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-50.80X63.50X6.40-9.52-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50.8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63.5  MM
  • THICKNESS
    9.52  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description