Hydraulic seal US-35X46X8-PU94
Part number : US-35X46X8-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-35X46X8-PU94  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 46 mm and a thickness of 8 mm. It is made of PU.
  16 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 18790-18720 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 18790-18720
Oil filled plain bronze bush - BNZ30-40-30 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ30-40-30
Hydraulic seal - US-16X22X5-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-16X22X5-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    46  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description