Hydraulic seal US-27X35X3-NBR90
Part number : US-27X35X3-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-27X35X3-NBR90  has an inner diameter of 27 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Back-up Ring - AE-OR-30X3-PU94 GEN
BACK-UP RING AE-OR-30X3-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description