Hydraulic seal UP-72X85X10-NBR90
Part number : UP-72X85X10-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-72X85X10-NBR90  has an inner diameter of 72 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Wiper seal - RIA-70X85X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-70X85X7-10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    72  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description