Hydraulic seal UP-10X16X4-NBR90
Part number : UP-10X16X4-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-10X16X4-NBR90  has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6305 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6305
Oil filled plain bronze bush - BNZ10-14-8 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ10-14-8
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description