Hydraulic seal UBI-50X60X10.500-NBR90
Part number : UBI-50X60X10.500-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UBI-50X60X10.500-NBR90  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 10.5 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM12 GEN
LOCK NUT KM12
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
Wiper seal - RIA-50X60X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-50X60X7-10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    10.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UBI
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description