V-Belt Wrapped SPZ612-MEGADYNE
Part number : SPZ612-MEGADYNE
MEGADYNE
Description
The SPZ612-MEGADYNE belt of the V-belt Wrapped family, by brand MEGADYNE, and in SPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 561 mm internal length, a 612 mm external length, and a mm primitive length.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Housed bearing - 2 bolts - UCFA203 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCFA203
V-Belt Wrapped - SPZ710-MEGADYNE MEGADYNE
V-BELT WRAPPED SPZ710-MEGADYNE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    SPZ (9.7mm x 8mm)
  • SUPPLIER REFERENCE
  • INSIDE LENGTH
    561  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    612  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    45  G
Description