Raw edge cogged v-belt XPZ917-DUNLOP
Part number : XPZ917-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPZ917-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 879 mm internal length, a 930 mm external length, and a 917 mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    917  MM
  • INSIDE LENGTH
    879  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    930  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • PITCH LENGTH
    917  MM
  • WEIGHT
    67  G
Description