Raw edge cogged v-belt AVX13X992
Part number : AVX13X992
GEN
Description
The AVX13X992 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 942 mm internal length, a 992 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    39.1  IN
  • INSIDE LENGTH
    942  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    992  MM
  • PITCH LENGTH
    1022  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • WEIGHT
    103  G
Description