Raw edge cogged v-belt AVX13X1145-DUNLOP
Part number : AVX13X1145-DUNLOP
DUNLOP
Description
The AVX13X1145-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 1095 mm internal length, a 1145 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-22X32X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-22X32X8-NBR
Raw edge cogged v-belt - AVX13X800-DUNLOP DUNLOP
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX13X800-DUNLOP
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    45.1  IN
  • INSIDE LENGTH
    1095  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1145  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    13  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    131  G
Description