Raw edge cogged v-belt AVX10X1600
Part number : AVX10X1600
GEN
Description
The AVX10X1600 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 1550 mm internal length, a 1600 mm external length, and a mm primitive length.
  8 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6306-2Z-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6306-2Z-C3-SKF
V-Belt Wrapped - A39 GEN
V-BELT WRAPPED A39
External circlip - COFFRET-250CIRCLIPS-20-45MM GEN
EXTERNAL CIRCLIP COFFRET-250CIRCLIPS-20-45MM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • SECTION
    AVX10 (10mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    63  IN
  • INSIDE LENGTH
    1550  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1600  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    10  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    119  G
Description