Tapered roller bearing 47679-47620-TIMKEN
Part number : 47679-47620-TIMKEN
TIMKEN
Description
The Tapered Roller Bearing, known as 47679-47620-TIMKEN TIMKEN, has an inner diameter of 76.2 mm, an outer diameter of 133.35 mm and a thickness of 33.338 mm.
  1 parts in stock (19 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Housed bearing - 2 bolts - UCP206 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCP206
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    76.2  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    133.35  MM
  • THICKNESS
    33.338  MM
  • WEIGHT
    1956  G
  • PACKAGING
    1
Description